Simpson Strong-Tie SDWH27600GMB Strong-Drive SDWH Timber-HEX HDG Screw 0.276 in. x 6 in. 3/8 Hex (150-Qty)
★★★★★ 4.6 133 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by tedxwinterpark.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
UPC 707392981374
Brand Simpson Strong-Tie
Color Hot Dip Galvanized
Model SDWH27600GMB
Head Type Hex
Size Name 6 inches
Metal Type Alloy Steel
Unit Count 150.0 Count
Item Weight 0.01 Ounces
Part Number SDWH27600GMB
Thread Size 0.276 inches
Thread Type Serrated
Drive System External Hex
Manufacturer Simpson Strong-Tie
Thread Class 2B
Thread Style Type AB
Fastener Size 6 inches
Fastener Type Screw
Item Diameter 0.28 Inches
Material Type Galvanized Steel
Exterior Finish Galvanized
Item Dimensions 14.02 x 8.82 x 5.87 inches
Thread Coverage Partially Threaded
Number of Pieces 150
Screw Head Style Flanged Hex
Screw Point Style Sawtooth
Warranty Description 12 months
Set Screw Thread Type Serrated
Maximum Shear Strength Between 250 and 400 MPa
Compatible Groove Diameter 0.3 Inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
133 ratings | 55 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (112)
4 stars
3% (4)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (13)